Káva je radost
Nejsme jen prodejci, poradíme a doporučíme.
Cadorna Plus is a standard representative of the Cadorna series of high-end coffee machines by Gaggia, offering a choice of 6 types of beverages.
Více informacíThe Gaggia Cadorna Plus is a home coffee machine equipped with a steam wand, a precise ceramic grinder, a stainless steel Panarello steam wand, a removable brewing unit, and a fast-heating stainless steel boiler that allows coffee preparation approximately one minute after start-up.
Operation is carried out via a color TFT display complemented by backlit buttons, which allow the user to navigate through an intuitive interface with Czech localization. The coffee machine offers a total of 6 pre-programmed recipes with the option to adjust aroma intensity, dispensing temperature, and water volume. Modified beverages can be saved in four user profiles. An automatic cleaning system is also included.
| Category | Automatic coffee machines |
|---|---|
| EAN | 8710103903765 |
| Width | 260 mm |
| Height | 380 mm |
| Depth | 440 mm |
| Product weight | 9 kg |
| Weight in packaging | 9.5 kg |
| Surface material | Plastic |
| Color | Black |
| Milk system | No |
| Grinder | Ceramic |
| Separate steam wand | Yes |
| Water supply / waste connection | No |
| Payment system | No |
| Voltage and power | 230 V 50 Hz / 1900 W |
| Pump pressure | 15 bar |
| Coffee bean hopper capacity | 300 g |
| Water tank capacity | 1.5 L |
| Instant mix container capacity | No container |
| Coffee grounds container capacity | approx. 10 portions |
| Coffee circuit cleaning program | Yes |
| Milk circuit cleaning program | No |
| Descaling program | Yes |
| Pre-brewing function | Yes |
| Hot water | Yes |
| Adjustable coffee temperature | Yes |
| Maximum coffee dose per serving | 11.5 g |
| Instant beverages | No |
| Preparation of two drinks simultaneously | Yes |
| Maximum cup height | 155 mm |
| Number of boilers | 1 |
Káva je radost
Nejsme jen prodejci, poradíme a doporučíme.
Příznivé ceny
Všechny světové značky kávy a kávovarů nabízíme za skvělé ceny.
Odběrná místa
Aktuálně nabízíme dopravu na více než 4.000+ výdejních míst.
Doprava zdarma
Při odběru zboží nad 3.000 Kč
Abychom Vám zajistili ještě lepší nákupní zážitek, používáme na našem e-shopu sadu analytických a marketingových nástrojů, které nám s tím pomáhají. Kliknutím na tlačítko "Přijmout vše" souhlasíte s využitím cookies a předáním našim partnerům pro personalizaci na reklamních sítích. Pomocí tlačítka "Přizpůsobit" si můžete upravit nastavení cookies dle vlastního uvážení.