Káva je radost
Nejsme jen prodejci, poradíme a doporučíme.
The Gaggia New Accademia is the newest and most technologically advanced model in Gaggia’s range of home automatic coffee machines.
Více informacíThe Gaggia New Accademia is the newest and most technologically advanced model in Gaggia’s range of home automatic coffee machines. It offers 19 pre-programmed recipes, all of which can be further customized for pre-brewing intensity, dispensing temperature, milk froth density, coffee dose (including double shots), milk quantity, and water ratio.
The machine features a fully automatic milk system, as well as a professional stainless steel steam wand that allows full manual control over milk frothing. Maximum convenience is ensured by an automatic cleaning system, which includes standard rinsing and descaling, as well as a new steam-based milk circuit cleaning system for complete hygiene.
Operation is via a 5-inch color touchscreen, complemented by four backlit capacitive buttons and the Espresso Plus System rotary mechanism for easy drink customization. Additional features include an active cup warming tray, the ability to use pre-ground coffee, adjustable grind size, and a high-quality fast-heating stainless steel boiler.
| Category | Automatic coffee machines |
|---|---|
| EAN | 8720389008382 |
| Width | 282 mm |
| Height | 385 mm |
| Depth | 428 mm |
| Product weight | 13.8 kg |
| Weight in packaging | 14.3 kg |
| Surface material | Stainless steel + plastic |
| Color | Black |
| Milk system | Yes |
| Grinder | Ceramic |
| Separate steam wand | Yes |
| Water supply / waste connection | No |
| Payment system | No |
| Voltage and power | 230 V 50 Hz / 1900 W |
| Pump pressure | 15 bar |
| Coffee bean hopper capacity | 350 g |
| Water tank capacity | 1.6 L |
| Instant mix container | No container |
| Coffee grounds container | approx. 14 portions |
| Coffee circuit cleaning program | Yes |
| Milk circuit cleaning program | Yes |
| Descaling program | Yes |
| Pre-brewing function | Yes |
| Hot water | Yes |
| Adjustable coffee temperature | Yes |
| Maximum coffee dose per serving | 18 g |
| Preparation of two drinks simultaneously | Yes |
| Maximum cup height | 165 mm |
| Number of boilers | 1 |
Káva je radost
Nejsme jen prodejci, poradíme a doporučíme.
Příznivé ceny
Všechny světové značky kávy a kávovarů nabízíme za skvělé ceny.
Odběrná místa
Aktuálně nabízíme dopravu na více než 4.000+ výdejních míst.
Doprava zdarma
Při odběru zboží nad 3.000 Kč
Abychom Vám zajistili ještě lepší nákupní zážitek, používáme na našem e-shopu sadu analytických a marketingových nástrojů, které nám s tím pomáhají. Kliknutím na tlačítko "Přijmout vše" souhlasíte s využitím cookies a předáním našim partnerům pro personalizaci na reklamních sítích. Pomocí tlačítka "Přizpůsobit" si můžete upravit nastavení cookies dle vlastního uvážení.