Káva je radost
Nejsme jen prodejci, poradíme a doporučíme.
The Magenta Plus is a technologically advanced coffee machine featuring a color display, partially backlit capacitive buttons, Czech language interface, automatic cleaning function, stainless steel boiler, and a high-quality ceramic grinder. It offers 5 types of coffee.
The Gaggia Magenta Plus is a home coffee machine primarily designed for preparing espresso or black coffee. It features a color display with backlit capacitive buttons, Czech language interface, a professional steam wand, pre-brewing function, and automatic cleaning. Coffee is prepared using a stainless steel boiler together with a precise ceramic grinder and a removable brewing unit with a maximum capacity of 11.5 g.
The machine offers five beverage options (ristretto, espresso, espresso lungo/caffé lungo, café crema, americano), each of which can be further customized for temperature, aroma, and water quantity. Additional features include the Aroma Lid to preserve coffee bean freshness, a stainless steel drip tray, and an adjustable coffee spout that accommodates cups up to 150 mm in height.
| Category | Automatic coffee machines |
|---|---|
| EAN | 8710103943808 |
| Width | 224 mm |
| Height | 357 mm |
| Depth | 435 mm |
| Product weight | 7.6 kg |
| Weight in packaging | 8 kg |
| Surface material | Plastic |
| Color | Black |
| Milk system | No |
| Grinder | Ceramic |
| Separate steam wand | Yes |
| Water supply / waste connection | No |
| Payment system | No |
| Voltage and power | 230 V 50 Hz / 1900 W |
| Pump pressure | 15 bar |
| Coffee bean hopper capacity | 250 g |
| Water tank capacity | 1.8 L |
| Instant mix container | No container |
| Coffee grounds container | approx. 15 portions |
| Coffee circuit cleaning program | Yes |
| Milk circuit cleaning program | No |
| Descaling program | Yes |
| Pre-brewing function | Yes |
| Hot water | Yes |
| Adjustable coffee temperature | Yes |
| Maximum coffee dose per serving | 11.5 g |
| Instant beverages | No |
| Preparation of two drinks simultaneously | Yes |
| Maximum cup height | 150 mm |
| Number of boilers | 1 |
Káva je radost
Nejsme jen prodejci, poradíme a doporučíme.
Příznivé ceny
Všechny světové značky kávy a kávovarů nabízíme za skvělé ceny.
Odběrná místa
Aktuálně nabízíme dopravu na více než 4.000+ výdejních míst.
Doprava zdarma
Při odběru zboží nad 3.000 Kč
Abychom Vám zajistili ještě lepší nákupní zážitek, používáme na našem e-shopu sadu analytických a marketingových nástrojů, které nám s tím pomáhají. Kliknutím na tlačítko "Přijmout vše" souhlasíte s využitím cookies a předáním našim partnerům pro personalizaci na reklamních sítích. Pomocí tlačítka "Přizpůsobit" si můžete upravit nastavení cookies dle vlastního uvážení.