Káva je radost
Nejsme jen prodejci, poradíme a doporučíme.
The Magenta Milk is a coffee machine from the Magenta series, capable of preparing 9 beverages, including milk-based drinks. It features a color display with capacitive buttons, Czech language interface, ceramic grinder, automatic cleaning function, and a glass milk carafe.
Více informacíThe Magenta Milk is an advanced model of the successful Gaggia Magenta series. It features a color display with backlit capacitive buttons, Czech language interface, a high-precision ceramic grinder, a fast-heating stainless steel boiler, and the CappinCup milk system with a glass carafe for easy cleaning.
The machine offers 9 beverage options, each of which can be customized for dispensing temperature, aroma, coffee dose, and the milk-to-water ratio. Additional features include the Aroma Lid to preserve coffee bean freshness, pre-brewing function, stainless steel drip tray, adjustable coffee spout, adjustable coffee temperature, and an automatic cleaning function including milk circuit cleaning.
| Category | Automatic coffee machines |
|---|---|
| EAN | 8710103943815 |
| Width | 224 mm |
| Height | 357 mm |
| Depth | 435 mm |
| Product weight | 7.7 kg |
| Weight in packaging | 8 kg |
| Surface material | Plastic |
| Color | Black |
| Milk system | Yes |
| Grinder | Ceramic |
| Separate steam wand | No |
| Water supply / waste connection | No |
| Payment system | No |
| Voltage and power | 230 V 50 Hz / 1900 W |
| Pump pressure | 15 bar |
| Coffee bean hopper capacity | 250 g |
| Water tank capacity | 1.8 L |
| Instant mix container | No container |
| Coffee grounds container | approx. 15 portions |
| Coffee circuit cleaning program | Yes |
| Milk circuit cleaning program | Yes |
| Descaling program | Yes |
| Pre-brewing function | Yes |
| Hot water | Yes |
| Adjustable coffee temperature | Yes |
| Maximum coffee dose per serving | 11.5 g |
| Instant beverages | No |
| Preparation of two drinks simultaneously | Yes |
| Maximum cup height | 150 mm |
| Number of boilers | 1 |
Káva je radost
Nejsme jen prodejci, poradíme a doporučíme.
Příznivé ceny
Všechny světové značky kávy a kávovarů nabízíme za skvělé ceny.
Odběrná místa
Aktuálně nabízíme dopravu na více než 4.000+ výdejních míst.
Doprava zdarma
Při odběru zboží nad 3.000 Kč
Abychom Vám zajistili ještě lepší nákupní zážitek, používáme na našem e-shopu sadu analytických a marketingových nástrojů, které nám s tím pomáhají. Kliknutím na tlačítko "Přijmout vše" souhlasíte s využitím cookies a předáním našim partnerům pro personalizaci na reklamních sítích. Pomocí tlačítka "Přizpůsobit" si můžete upravit nastavení cookies dle vlastního uvážení.